Kiliza

Restaurant

2002 yılında kurulan Kiliza, geniş bahçesi enfes mutfağı ile hem semtten hem İstanbul’dan müdavimlerini kısa zamanda kazandı. Kiliza, Levent'te bahçe içinde bir villada kuruldu. Kuruluş hikayesi diğer restaurantlardan biraz farklı. Mimarlık yapan çift kendi dekore ettikleri villalarında dostlarını yemeğe çağırdılar. Dostları bu evde yedikleri yemeklerin tadını unutamayınca bir butik restoran açmaya karar verirler. İlk başta Fransız mutfağından lezzetler sundular. Sonradan Adana - Antep - Kilis mutfağına döndüler ve ortaya Kiliza çıktı.

Kiliza’nın 750 metrekare büyüklüğündeki ağaçlıklı bahçesi ve içinde de 3 katlı binası bulunuyor.

Kiliza'nın

ÖZELLİKLERİ

Kiliza'da sunulan lezzetleri farklı kılan özellikler nelerdir?

1. Butik bir restoran

Özgün ve butik restoran 2002'den beri lezzet tutkunlarına hizmet vermekte. Bir dönem şubeleşme önerildi. İstanbul’un farklı semtlerinden gelen insanlar kendi oturdukları yerlerde de Kiliza’yı istedi. Fakat kaliteden ödün vermek istememe fikri ağırbastı. Geçtiğimiz yıl içerisinde restoranın bahçesinde yapılan kimi düzenlemeler de sundukları unutulmaz tatlara eklenince Kiliza yalnızca damağa değil, göze de hitap etmeye başladı.

2. Kiliza'nın anlamı

Restoranın adı konsepte çok uygun. Kiliza, Kilis'in orta çağ'da kullanılan ismidir. İstanbul'daki birçok restoran Antep mutfağı ağırlıklı çalışıyor. Kiliza'yı diğerlerinden ayıran özellik Kilis ve güneydoğu mutfağı üzerine uzmanlaşması ve seçkin atmosferi. Kiliza, Hatay - Kilis - Halep lezzet üçgeninde geziniyor. Antep ile Kilis çok yakın topraklar buna rağmen Kilis mutfağı büyük farklılıklar gösteriyor. Bu iki mutfağın büyük farklılıklar göstermesinin en büyük nedeni sunulan lezzetler ve yemek çeşitleri.

3. Kilis'teki gibi her şey taze

Kilis tava, Kilis mutfağını diğerlerinden farklı kılan tatların başında geliyor ve bu lezzeti Kiliza'da deneyimlemeniz mümkün. Kilis'teki kasaplar bu yemek için gerekli her şeyi yanınızda hazırlar, daha sonra da hemen karşısındaki fırına pişmeye yollarlarmış. Bu yemeğe lezzet katan en önemli unsurlardan birisi tırnak pide ve Kiliza'da bu pideleri kendi fırınlarında hazırlatıp, Kilis tavanın üzerinde sıcak sıcak masanıza getiriyorlar. Bunun dışında lavaş ekmeği ve açık lavaş da Kiliza'nın kendi fırınında pişiriliyor ve taze taze tüketiliyor.

4. Kiliza'da mutfak ve hijyen.

Kiliza sabah 11.45'te hizmet vermeye başlarken, 24.00'da kapanıyor. Gıda hazırlarken çiğ tüketilecek maddelere, kişisel hijyene, yemek pişirme ve saklama zaman-ısı kontrolüne özellikle dikkat ediyoruz. Yemeklerin taze ve lezzetli olmasında en büyük faktör mutfak ve personelin rutin eğitim ve sıkı denetiminden geçiyor olması. Başta kullanılan et olmak üzere tüm ürünler gerek taşıma esnasındaki kurallar gerekse tedarikçinin kalite belgesi olması, Gıda mamullerinin kalitesi teknik şartnamede belirtilen kriterlere uygun olduğu kontrol edilerek ‘‘Ürün kabul formu’’ doldurulup teslim alınmaktadır. Kriterlere uymayan gıda mamülleri ‘‘Ürün red formu’’na işlenerek geri gönderilmektedir.

Lezzetin

RESİMLERİ

Kiliza'daki eşsiz atmosferde yemeğinizi sevdiklerinizle yiyebilirsiniz...